niedziela, 29 października 2017

Pasztet z indyka w słoiku - smarowidło do chleba


Pasztet w słoiku z indyka

Zakładam, że pieczywo już mamy, np. chleb na zakwasie lub domowy chlebek na drożdżach, mogą być również bułki pszenne. Przydałoby się coś do niego. Przyjemnie jest mieć zawsze coś w lodówce, na małe conieco. Najlepiej jeśli oczywiście znamy skład tego czegoś, czyli proponuję zrobić pasztet do smarowania. U mnie w domu ten pasztet jest hitem. Polecam użyć do tego słoików prostych, które będą miała jak najmniej wgłębień, będzie łatwiej opróżnić je z pasztetu :-).

Pasztet z indyka w słoiku

Pasztet z indyka w słoiku - smarowidło do chleba


SKŁADNIKI
2 golonki z indyka (500g mięsa po ugotowaniu i obraniu)
150 g wątróbki drobiowej
1 marchewka
1 pietruszka
0,5 l rosołu
70 g kaszy manny
1 jajko
pieprz, chilli, sól, papryka słodka, majeranek
pieprz w ziarenkach, ziele angielskie, liść laurowy

WYKONANIE
1. Umyte mięso (indyk i wątróbka) wraz z obranymi warzywami gotujemy w osolonej wodzie. Dodajemy pieprz, ziele angielskie i liść laurowy. Gotujemy, jak na rosół.
2. Gdy mięso jest miękkie, wyjmujemy je z wywaru wraz z warzywami. Rosół przecedzamy przez sito, zostawiamy, będzie nam potrzebny.
3. W 0,5 l rosołu gotujemy kaszę mannę.
4. Mięso oddzielamy od kości. W malakserze rozdrabniamy mięso z indyka, wątróbkę oraz warzywa. Dodajemy przyprawy, ugotowaną kaszę mannę oraz jajko. Wszystko dokładnie mieszamy. Całość musi być bardzo dobrze doprawiona, aby potem pasztet nie był mdły.
5. Masę nakładamy do wyparzonych słoików mniej więcej 3/4 wysokości. Mocno dokręcamy i pasteryzujemy w piekarniku w temperaturze 120 stopni przez 1 godzinę i 20 minut. Po tym czasie zostawiamy do ostygnięcia. Kolejnego dnia ponownie pasteryzujemy w 120 stopniach przez 1 godzinę i 20 minut. Po wystudzeniu pasztet jest gotowy do spożycia. Można go przechowywać do pół roku.
SMACZNEGO
KRULICA
Pasztet w słoiku

Pasztet z indyka

Pasztet w słoiku z indyka

1 komentarz: