wtorek, 26 grudnia 2017

Piernik staropolski


Piernik staropolski

Piernik staropolski, klasyczny, długo dojrzewający wymaga leżakowania, nie jest wilgotny, jest zbity, a jednocześnie miękki. Jest bardzo smaczny, aromatyczny, rozpływający się w ustach. Ciasto na piernik staropolski zaczynamy przygotowywać 6 tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia, najpóźniej 4 tygodnie przed, ponieważ wymaga ono leżakowania w chłodnym miejscu minimum 3 tygodnie, a najlepiej 6. Około 5-7 dni przed świętami piernik należy upiec, przełożyć nadzieniem, obciążyć i znów odstawić, aby zmiękł. Potem polać polewą. Wierzcie mi, warto czekać te kilka tygodni. Aromat i smak piernika staropolskiego to kwintesencja Świąt Bożego Narodzenia.
Piernik staropolski

Piernik staropolski



SKŁADNIKI
500 g miodu prawdziwego
400 g cukru trzcinowego
200 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jajka
3 łyżeczki sody
200 ml mleka
2 opakowania przyprawy do pierników (2 x 40g)
0,5 łyżeczki soli

powidła śliwkowe lub dżem z czarnych porzeczek do przełożenia

POLEWA
100 ml śmietany 30%
100 g ciemnej czekolady

WYKONANIE
1. Miód, cukier i masło podgrzewamy w rondelku do całkowitego rozpuszczenia się cukru.
2. Do wystudzonej masy dodajemy sodę wymieszaną z zimnym mlekiem oraz mąkę. Następnie dodajemy jajka, przyprawy i sól. Wszystko razem dokładnie mieszamy, przekładamy do miski ceramicznej lub szklanej. Przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w zimne miejsce na 5-6 tygodni.

3. Około 5-7 dni przed świętami ciasto wyjmujemy z miejsca, w którym leżakowało. Dzielimy na 3 części, każdą z nich rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach blachy, w której będziemy piec piernik. Rozwałkowane ciasto przekładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Blaty pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 30 minut.
4. Gdy wszystkie blaty ostygną przekładamy je powidłami ze śliwek. Dociskamy i znów odstawiamy w zimne miejsce na kilka dni.
5. Po kilku dniach odkrajamy brzegi piernika, aby się lepiej prezentował. Kroimy ciasto na 3 pierniki.
6. W rondelku podgrzewamy śmietankę, dodajemy pokruszoną czekoladę. Nadal podgrzewając mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Po lekkim wystudzeniu polewamy piernik. Możemy przyozdobić pokruszonymi orzechami lub migdałami pociętymi w słupki.
SMACZNEGO

KRULICA MIESZA

Piernik staropolski

Piernik staropolski

Piernik staropolski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz